O naturze sztuki w życiu.

 "Dramaty" Thomasa Bernharda to prawdziwe majstersztyki. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo "Czytelnik" zdecydowało się na ich wydanie.

Na tom 1 składają się trzy dramaty: Siła przyzwyczajenia. Komedia, Minetti. Portret artysty z czasów starości, Przed odejściem w stan spoczynku. Komedia o duszy niemieckiej.

Dużo by pisać o nich. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że dwa pierwsze dramaty traktują o SZTUCE.

W "Sile przyzwyczajenia" główną postacią jest dyrektor cyrku. Trwają przygotowania do występu w Augsburgu. Wokół niego toczą się wszystkie obsesje, wszystko jest temu podporządkowane. To dramat o perfekcjonizmie, o tym, iż w życiu odgrywamy role niczym artysta na scenie.

Drugim przedstawieniem jest "Minetti". Tytułowy bohater szczyci się tym, iż oparł się literaturze klasycznej (z tego powodu został zresztą wyklęty). W hotelu chce on uzgodnić szczegóły wystawienia "Króla Leara" z dyrektorem teatru. Jak już wspominałam, jest to utwór o naturze sztuki. O tym, jaką pełni ona rolę w naszym życiu. Minetti mówi:

" Jeżeli chcemy osiągnąć cel

musimy zawsze iść w przeciwną stronę"

To manifest autora wymówiony przez książkową postać; znaleźć go możemy także w powieści "Suterena" (pada tam bardzo podobne wyrażenie).

Trzecim dramatem jest "Przed odejściem w stan spoczynku". Bohaterami są trójka rodzeństwa - Rudolf, odchodzący na emeryturę sędzia i jego siostry.

Zaskakujące, jak pełni dobrego mniemania o sobie są ci propagatorzy idei narodowego socjalizmu. Wierzą, że "dobre" czasy jeszcze powrócą. To krytyka hitleryzmu w Niemczech, którego duch ciągle się unosi w niemieckich domach.

"Dramaty" Bernharda to prawdziwa uczta dla ducha! Polecam także tym, którzy tworzą bądź interesują się sztuką.

Autor: Thomas Bernhard

Tytuł: Dramaty. T 1.

Wydawnictwo: Czytelnik

Stron: 356

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowości książkowe

Dokonać niemożliwego - z cyklu "literatura motywacyjna"

Półka z książkami + nowości